8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASI

“Kadın Üzerine, Kadınlar Günü Üzerine…”

09 Mart 2020

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Bölge Müdürlüğümüzce; Bölge Müdür Yardımcılarımız ve şube müdürlerimiz ile Bölge Müdürlüğümüz, Gaziantep Ticaret Denetmenleri Grup Başkanlığı, Gaziantep Gümrük Müdürlüğü, Gaziantep Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü, Gaziantep Tasfiye İşletme Müdürlüğü, Gaziantep Havalimanı Gümrük Müdürlüğü çalışanı bayan personellerimizin katıldığı bir toplantı ve pasta kesme töreni düzenlendi. Bu Toplantıda, Bölge Müdürümüz Mehmet Tuncay BAYRAKTAR bir konuşma yaptı ve kendi yazdığı “Kadın Üzerine, Kadınlar Günü Üzerine…” adlı çalışmasını okudu. Bölge Müdürlüğünün tüm personeli adına kendisine şükranlarımızı sunuyoruz.


PAYLAŞIMLARIMIZ, DÜŞÜNCELERİMİZ IŞIĞINDA;
KADIN ÜZERİNE, KADINLAR GÜNÜ ÜZERİNE...
“Gül yetişir, bahçe güzelleşir,
Kız Yetişir, yurt güzelleşir” der eski bir Kazak Atasözü. Burdan başlayalım yazımıza.
Kadın, doğduğunda bir umut, tatlı bir heyecan. Çocukken kardeş, bazen abla.  Sana arkadaş, çoğu zaman arka. 
Genç kız olduğunda liseli, üniversiteli olur. Bazen ilk aşktır erkeklere, bazen ömür boyu sürecek hayat arkadaşlığı için aday, aynı zamanda. En saf aşklar bu zamandadır, nedeni bile yoktur, kalp atışını değiştirir, konuşamaz, kekeler, terlersin. Uyuyamaman için yeterli sebeptir geceler boyu. İçini titretir, kalbini küt küt attırır. Geçmiş olsun! Çok geç, Sen sen değilsindir artık.
Bazen de sadece arkadaşındır, farklı cinsten olduğunu hiç düşünmezsin. Tüm sırlarını anlattığın, sana destek olan eşit şartlarda bir arkadaş.
Sonra, sonra evlenme teklif ettiğin hayat boyu birlikte olmaya karar verdiğin kişi olur KADIN. Kabul ettiğinde, sanki cennete kabul edilmişsindir. Dünyada hiçbir sıkıntı, hiçbir keder seni bulmaz sanırsın.
Pembe bulutlar var ya. İşte ordasındır ve hiç inmeyecek gibisindir. Eşindir, hayattaki en yakınındaki varlıktır, “İyi ki” listesinin en başköşesindekidir O.
Hayattaki tüm zorluk, üzüntü ve kederler kadının bir gülümsemesiyle unutulur. Hayata tutunmak her iki cins için de kadın sayesindedir, bu kesin. Bu duygular kadın olmadan olmaz ki erkeğin zihninde. Olamaz.
Sonra anne olur KADIN. Allah’ın verdiği bu yetenekle kadın tarafından sosyal, psikolojik dengeler üzerinden dizayn olur Dünya. Hayırlı bir evlat ve Allah’ı anan bir hayırlı kul. Annelik duygusu, kadının cennete götüren duyguları keşfetmesini de sağlayan en yüce ayrıcalık. “ANNE “diye gelen  bir ses her şeyin, her anlamın önündedir ANNE için.  Annelik, erkeklerden farklı ve üstün olduğu tartışılmaz en önemli yanlarıdır kadınların. 
Unutulmasın sakın; bacıdır, abladır, haladır, teyzedir, Anaanne, Babaannedir KADIN. Anne olmasa ona annelik yapabilecek en önemli varlıklardır onlar. Onların şefkatini aramayanımız var mıdır ki acep?
İnsanın eşinin annesi kendi annesi, eşinin kız kardeşleri kendi kardeşleridir. Görüyorsunuz, KADIN’dan kaynaklanan bu duygular hep katmerleniyor, hiç bitmiyor insanın hayatında değil mi?
Bir de kızınız olursa... Üstünsünüz kızı olmayanlardan. Keyfini yaşayın. Hatta kıskandırın olmayanları. Bir erkek için bir kızı olmamasından daha büyük bir eksiklik var mı acaba dünya hayatında. Bu eksiklik yaş ilerledikçe insanı daha derinden nasıl etkiler bilir misiniz? Olanlar bilemez bence. Kız babalarının duygularına şahit olursunuz. Mağazalarda kız elbiselerini görürsünüz pembe pembe, al, al. Yaş ilerlese bile başkalarının kız çocuklarının onlara “baba” derken ki şefkat, merhamet ve sevgisini görürsünüz. Kızlarını evlendirirken ki heyecanlarını görürsünüz, siz de ortak olmaya çalışırsınız. Ama sizin kızınız olmasıyla aynı şey mi? Yok yok bu özlem hiç bitmez kızı olmayanların.
Ama bu duygunuzun eksikliğini bilip size çocuğunuzmuş gibi yakın olan kız yeğenlerinizde mi yok? O zaman bittiniz işte. Bu konuda şanslıyım ben ama, biliyorum.  Kendi yeğenlerim “dayı, amca”, eşimin yeğenleri “enişte” derken tatlı gülümsemeleriyle, sanki “baba” gibi geliyor benim kulağıma sesleri.  İleriki yıllarda bize sevgilerini göstereceklerini şimdiden umuyor ve bunu derinden hissediyorum.
Aile içindeki gelinlerimizi bir an unutmuşum. Özür diliyorum onlardan. Geniş anlamda aile içindeki huzura kadın olarak katkıları çok çok büyük. Kendilerini aile içinden biri gibi hissettiklerinde onların katkısı bir evlattan, bir kardeşten ve bir arkadaştan farksız oluyor. Hatta bazen onlardan bile fazla. Olmuyor mu? Olsun olsun. 3 oğlum var benim. Allah kötü günlerini göstermesin. En doğru seçimi yapıp bize kızımız gibi hissettirecekleri gelinleri de bulurlar İnşallah. Bulurlar Bulurlar. Eşimle duamız bu yönde. AMİN.
Son olarak, hayatımızın belli bir anında, okulda, mahallede, çalıştığımız işyerinde bize arkadaş olan, paylaşımımız olan, amirimiz, memurumuz ve arkadaşımız olan KADIN’lar.  Onlar için hayatımızda hiç olmasaydı diyemeyeceğimiz KADIN’lar. İyiki de varlar.
Dostlar! KADIN, Sadece insan neslinin devamı için mi gereklidir?
Toplumların, Devletlerin  devamı için Dirlik, Düzen, çalışkanlık, Bereket, Sadakat, Fedakârlık, Vefa, Merhamet, Namus, Güzellik, Şefkat, Saygı, Sevgi ve AŞK  gibi duyguların olması için de gerekli değil midir KADIN? Onlarsız olmaz. Onlara ihtiyacımız var. Hem de çook. 
Onlar hayatımız boyunca mutlaka yanı başımızdalar. Şikayetçi olan var mı? Duyamadım.
Sadece kadınlar için değil bugün. Asıl erkeklere, erkeklere… 
DÜNYA KADINLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN.
 
                                                                                                                                 M. Tuncay BAYRAKTAR
                                                                                                                 GAP Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü